W Krynicy-Zdroju od sierpnia do października 2021 prowadzone były warsztaty w ramach zadania „OtwieraMY siebie!” realizowanego w programie „Bardzo Młoda Kultura”.
Spotkania warsztatowe promowane jako „takie inne zajęcia”, prowadzone na łąkach ośrodka Słotwiny ARENA w cenie jednego uśmiechu, początkowo zaciekawiły rodziców, ale też wzbudziły pewną ostrożność. Dziwna nazwa, mało sprecyzowane miejsce, opłata też w podejrzanej walucie. Mimo tego (po milionie pytań) na zajęcia zgłosiła się gromadka ochotników. Dzieci w wieku 4–14 lat wyruszyły, by… otwierać siebie. Nazwa zadania ukazuje główny cel spotkań: otwieranie uczestników i uczestniczek na współpracę, współdziałanie z innymi po czasie izolacji związanej z narodową kwarantanną i nauką zdalną.
Po zajęciach integracyjnych uczestnicy wspólnie spisali kontrakt i nazwali swoją grupę „Ekipa Królika”. Od tego czasu zaczęły się zajęcia kreatywne, obejmujące różne formy aktywności, ale przede wszystkim nastawione na naukę współdziałania. Uczestnicy i uczestniczki podczas zajęć pracują wspólnie i odkrywają, że każde z nich jest tak samo ważne i potrzebne. Pomaganie sobie, opieka nad młodszymi kolegami i koleżankami czy dzielenie się pracą zależnie od umiejętności i ochoty stały się czymś naturalnym. Dzieci, których rodzice martwili się o ich adaptację w środowisku nowych osób, wiodą teraz prym na zajęciach.
Za Ekipą Królika są już zajęcia kreatywne, plener artystyczny, poszukiwanie skarbu, zawody i samodzielnie przygotowane przyjęcie – ognisko. Zbliża się termin zakończenia zadania, ale są już pomysły na kontynuację spotkań. Dzięki uprzejmości gospodarzy miejsca (Słotwiny ARENA) altana służąca w zimie jako infrastruktura dla snowparku przerodziła się w kreatywny kącik i pozostanie otwarta na dalsze działania na rzecz dzieci.
Program: BARDZO MŁODA KULTURA 2019-2021 MAŁOPOLSKA
Organizator: Małopolski Instytut Kultury
Realizator zadania (wnioskodawca): Stowarzyszenie Animatorzy Kultury
Partnerzy zadania: Słotwiny ARENA, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, gww24.pl
Informacja o dofinansowaniu: Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021".