Iskry Niepodległej zawitają do Krynicy-Zdroju!

ISKRY NIEPODLEGŁEJ ruszyły w trasę 2024!

Multimedialne widowisko o Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat i których dokonania rozświetliły naszą codzienność.
Iskry Niepodległej pojawią się w Krynicy 27-29.04.2024r na Deptaku.

Wszystkie placówki oświatowe zapraszamy w poniedziałek 29.04.2024r. w godzinach 9:00-15:00. Wstęp wolny. 
Prezentacja spektaklu możliwa jest jednorazowo dla 20 osób, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy.

 
Iskry Niepodległej to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. Spektakl porusza kwestie energii, zdobyczy techniki, solidarności społecznej, eksploracji Ziemi i kosmosu. Jego bohaterowie to osoby, których działalność zmieniła naszą codzienność; czy to przez odkrycia naukowe, z których korzystamy każdego dnia, czy to przesuwając granice znanych możliwości ludzkiego ciała w drodze na szczyt. Każda postać to prawdziwa Iskra Niepodległej, która przekuwając potencjał na działanie inspiruje innych.

 

HIRSZFELD, CZOCHRALSKI, RUTKIEWICZ, SENDLER – INSPIRACJA DO DZIAŁANIA

Historie bohaterów Iskier Niepodległej to opowieści, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę. Odwiedzając wystawę, można poznać losy m.in.:

Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego;
Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych;
Wandy Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2;
Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej;
Mieczysława Bekkera, który współpracował z NASA przy technologiach kosmicznych.
Historie te uzupełniają nowe technologie i design. Specjalnie wykreowane grafiki, ekran transparentny, na którym jeździ cyfrowy narrator spektaklu i stół, który wszystkim pozwoli wytworzyć iskry i aktywować energię, dają poczucie kosmicznego doświadczenia. W to wszystko wplecione są polskie zdobycze kultury –  od kadrów z gier znanych na całym świecie jak Wiedźmin czy Cyberpunk, po sylwetki noblistów i laureatów Oskarów.

 

INFORMACJA DLA NAUCZYCIELI:
Iskry Niepodległej można wykorzystywać w ramach zajęć edukacyjno-wychowawczych. Pokaz odbywa się w zamkniętej naczepie wystawowej. Goście ustawiają się na środku dostępnej przestrzeni, aby komfortowo śledzić animacje i filmy po obu stronach naczepy i nie zakłócać działania mechanizmów. Spektakl trwa około 20 minut. Iskry Niepodległej może zwiedzać jednocześnie 20 osób. Przez cały czas na miejscu czuwa animator, do którego poleceń należy się stosować. Po spektaklu można swobodnie poruszać się po naczepie – oglądać eksponaty i korzystać z tabletów na ścianach. Podczas wizyty można robić zdjęcia.

Spektakl wspomaga naukę multidyscyplinarnie, odnosząc się do programów historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, a także przedmiotów przyrodniczych: geografii, fizyki, chemii i biologii. Dla nauczycieli Biuro „Niepodległa”, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, przygotowało rozbudowany pakiet edukacyjny. Pomysły na kreatywne lekcje, ćwiczenia budujące wspólnotę i gra utrwalająca wiedzę to sposób zarówno na przygotowanie przed spektaklem, jak i na rozładowanie emocji po pokazie. Wszystkie materiały dostępne są na stronie niepodlegla.gov.pl.

 

ZAPISY DLA SZKÓŁ: W celu zapisania się na zwiedzanie prosimy o informację na adres koncerty@ckkrynica.pl 
WIĘCEJ INFORMACJI ORAZ REGULAMIN ZWIEDZANIA DOSTĘPNE NA STRONIE: Iskry Niepodległej

 

Źródło: https://niepodlegla.gov.pl

Nasi partnerzy

Logo-Małopolska-V-RGB (2)3 sokol_logo kryniczanka_logo_2018_CMYK.PDF - Adobe Reader 2019-11-12 093453LOGO FILHARMONIA

slotwiny-logoLogoPCK (1)1

2